Zamiast tradycyjnego pochówku coraz więcej osób decyduje się na pogrzeb z kremacją. Jak organizuje się taką uroczystość? Kto może podjąć decyzję o spopieleniu zwłok i jakie dokumenty do kremacji są wymagane? Zobacz, jak zagadnienie to wygląda od strony formalnej.
Jak wygląda kremacja w Polsce?
Kremacja polega na spopieleniu zwłok poprzez spalenie ich w specjalnym piecu. Ze względu na zachowanie wysokich standardów – cały proces musi być bezpieczny dla ludzi i środowiska – zmarłego ubiera się w odzież z naturalnych materiałów oraz składa w trumnie kremacyjnej drewnianej lub kartonowej. Jako że podczas spalania nie mogą wytwarzać się szkodliwe substancje, do kremacji dopuszcza się wyłącznie stosowanie nielakierowanych surowców bez okuć metalowych i innych ozdobników, które mogłyby się nie spalić lub emitować toksyny.
Zlecenie usługi spopielenia wymaga także dopełnienia określonych formalności. Kremacja wiąże się między innymi z przygotowaniem dokumentów oraz dokonaniem ustaleń z domem pogrzebowym, krematorium i wreszcie cmentarzem.
Jakie dokumenty są potrzebne do kremacji?
W związku z tym, jaki charakter ma kremacja, dokumentacja z nią związana jest dość rozbudowana. Ma to na celu nie tylko zadbanie o godność ciała zmarłego, ale także stanowi zabezpieczenie krematorium przed ewentualnymi pozwami związanymi z domniemanie nieuprawnionymi spaleniami.
Jakie dokumenty są potrzebne do kremacji?
- Akt zgonu – to podstawowy dokument, którym rodzina posługuje się przy dopełnianiu formalności związanych z kremacją i pogrzebem. Wydawany jest na podstawie karty zgonu przy zgłoszeniu śmierci bliskiego w Urzędzie Stanu Cywilnego.
- Zezwolenie na kremację – formalności przy organizacji kremacji często wymagają również dołączenia odpowiedniej zgody. Dokument ten może różnić się w zależności od regionu i mieć formę pozwolenia na spopielenie zwłok udzielaną albo przez bliskiego, albo przez władze lokalne, lub wspólnotę wyznaniową. Niekiedy do uzyskania zgody wymagane jest także przedstawienia woli zmarłego w tym zakresie wyrażoną w testamencie lub za życia.
- Formularz zgłoszeniowy – o tym, co jest potrzebne do kremacji pod względem formalności, po części decydują krematoria. Niektóre mogą więc wymagać uzupełnienia dodatkowego formularza zgłoszeniowego, który będzie zawierał – w zależności – dane osoby zmarłej, informacje o rodzinie, czy szczegóły dotyczące przebiegu całego procesu.
- Zgoda rodziny – dokumenty do kremacji mogą wymagać także pisemnej zgody rodziny na spopielenie zmarłego. Pomimo tego, że często to tylko formalność, wyrażenie takiej woli na piśmie pozwoli zabezpieczyć interesu obydwu stron.
- Opłata kremacyjna – to kolejna formalność, której wymaga przygotowanie do kremacji. Dokumenty w komplecie powinny zawierać również dowód zapłaty za spopielenie zwłok oraz ewentualnie dodatkowe usługi, czy zezwolenia i opłaty administracyjne. Często są one pobierane z góry, przed kremacją.
Jeśli szukasz pomocy w organizacji ceremonii kremacyjnej albo nie wiesz, jakie dokumenty na kremacje są potrzebne we Wrocławiu, zwróć się do nas. Kremacja Wrocław ma kompleksową wiedzę związaną z obsługą pogrzebów świeckich i religijnych, również tych połączonych z kremacją. Dzięki naszemu doświadczeniu łatwiej przebrniesz przez formalności i zbierzesz niezbędne dokumenty, by kremacja była możliwa. Już teraz zobacz, jakie wsparcie oferujemy.
Gdzie złożyć dokumenty potrzebne do kremacji?
Dokumenty do kremacji najczęściej składa się bezpośrednio w krematorium lub w biurze usług pogrzebowych, które przekazują je dalej. Warto przy tym pamiętać, że przepisy tyczące spalania ciała mogą być różne w poszczególnych regionach, dlatego też informacji na ich temat najlepiej zasięgnąć u źródła – lokalnych władz lub pracowników miejscowych zakładów pogrzebowych – którzy wiedzą, jak w danym mieście wygląda organizacja kremacji. Dokumenty z nią związane są niezbędne, by można było uruchomić proces przygotowania ciała do spalenia.