Nagrobek urnowy pod wieloma względami przypomina swój klasyczny odpowiednik, jednak jednocześnie różni się od niego pewnym cechami, co nadaje mu nieco inny charakter. Czym wyróżniają się poszczególne typy nagrobków? Czy można zdecydować się na nagrobek urnowy rodzinny? Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najważniejsze pytania.
Co to jest nagrobek urnowy?
Nagrobek urnowy to nic innego jak pomnik lub płyta stawiana na grobie, w którym została złożona urna pogrzebowa. W odróżnieniu od klasycznego, pod którym spoczywa trumna, różni się przede wszystkim wielkością. Jako że pojedyncze miejsca grzebalne urnowe rzadko kiedy przekraczają wymiary 1 m x 1 m, stawia się na nich pomniki o wiele mniejsze. To znów zazwyczaj wymusza zastosowanie nieco innych rozwiązań w zakresie dekoracji. Nagrobek na urnę często jest niższy niż tradycyjny i zawiera mniejszą liczbę zdobień, choć pod względem konstrukcji może przypominać pomnik pionowy.
Przeczytaj też: Jak zarezerwować miejsce na urnę na cmentarzu?
Czym się różni nagrobek urnowy od nagrobka klasycznego?
To, co różni nagrobek urnowy a klasyczny, sprowadza się przede wszystkim do ich formy oraz przeznaczenia.
Rozmiar
Jeśli chodzi o standardowy nagrobek urnowy, wymiary jego płyty rzadko znacząco przekraczają wymiary grobu, a co za tym idzie, mogą być nawet ponad 2 razy mniejsze niż w przypadku tradycyjnych nagrobków. Minimalna wielkość grobu do pochówku pojedynczej urny wynosi 0,5 m x 0,5 m oraz 0,7 m głębokości. Z kolei groby wielournowe murowane nie powinny przekraczać wielkości klasycznego grobu ziemnego tego samego rodzaju, a więc 2,2 m długości, 0,8 m szerokości i 0,8 m głębokości.
Konstrukcja
Nagrobek na urnę ma zazwyczaj lżejszą konstrukcję i nieco bardziej minimalistyczną formę, co bezpośrednio wynika z ilości miejsca do zagospodarowania. Jednocześnie, chociaż duża ich część przyjmuje postać prostych płyt nagrobnych, można zdecydować się także na bardziej ozdobne formy. Z kolei nagrobki klasyczne często są już bardziej dekoracyjne. Mogą wykorzystywać rzeźby, zdobne okładziny oraz inne elementy dekoracyjne, które dodają mu bardziej wzniosłego charakteru.
Możliwości personalizacji
Nagrobek pod urnę, podobnie jak nagrobek nad trumną, ma szerokie możliwości personalizacji. Standardowo umieszcza się na nich dane osoby zmarłej wraz z datą narodzin oraz śmieci, jednak można zdecydować się także na dodanie innych elementów, które pozwolą uhonorować jej pamięć. Często dodatkową dekoracją nagrobka urnowego są także motywy religijne, na przykład krzyż.
Materiał
Nagrobek na urnę, podobnie jak klasyczny, może być wykonany z różnych materiałów. Jednym z najczęstszych wyborów w obydwu przypadkach jest kamień, zwłaszcza granit i marmur, które odznaczają się wysoką trwałością oraz dużą odpornością na warunki atmosferyczne. Można zdecydować się również na pomnik z lastryko lub materiałów kompozytowych.
Sprawdź też: Jaką urnę wybrać?
Przeznaczanie
Niezależnie od rodzaju, każdy nagrobek pełni podobną funkcję – ma upamiętniać osobę zmarłą. Chociaż nagrobki tradycyjne zazwyczaj dysponują większą ilością miejsca do zaaranżowania, ich urnowe odpowiedniki również pozwalają na ustawianie zniczy, składanie kwiatów, czy posadzenie roślinności wokół.
Cena i czas realizacji
Ze względu na to, jakie wymiary ma nagrobek urnowy, cena jego zakupu jest zazwyczaj znacznie niższa. Wynika to nie tylko ze zużycia mniejszej ilości materiału, ale także konieczności przygotowania mniejszych wykopów czy prostszego montażu i łatwiejszego ustabilizowania konstrukcji.
Ile kosztuje nagrobek na urnę?
Jeśli chodzi o nagrobek na urnę, cena pomnika zależy od wielu zmiennych, w tym zastosowanego materiału, wielkości, czy opcji personalizacji. Najdroższe są nagrobki o skomplikowanej bryle wykonane z marmuru. Natomiast nieco tańszą opcję stanowi granit i lastryko. Najkorzystniej pod względem kosztów wypada znów prosta, ułożona poziomo płyta kompozytowa z grawerem.
Czy można wykonać tradycyjny nagrobek na grobie urnowym?
Wykonanie tradycyjnego „pełnowymiarowego” nagrobka na grobie urnowym jest możliwe tylko wtedy, gdy taką możliwość przewiduje zarządca cmentarza. Zazwyczaj rezerwując miejsce pod grób urnowy, trzeba z góry pogodzić się z tym, jak nieduży będzie nagrobek. Urna może jednak zostać złożona również w tradycyjnym grobie, co stwarza zupełnie nowe możliwości upamiętnienia zmarłego.