O ile transport ciała zmarłego jest wyraźnie obwarowany przepisami, przewóz urny z prochami nie podlega już takim rygorystycznym regulacjom. Czy to jednak oznacza, że każdy może ją przewieść? Zobacz, jakie warunki trzeba spełnić, by móc ją legalnie transportować, i kiedy potrzebne jest zezwolenie na przewóz urny.
Jak przewieźć urnę?
Transport urny może odbywać się dwojako. Można go zlecić specjalnej firmie lub dokonać we własnym zakresie, spełniając przy tym wymagania stawiane przez prawo. Te znów zostały określone w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 23 lutego 2005 r. w sprawie wydawania zezwoleń na przewóz zwłok i szczątków ludzkich. Według paragrafu 7. przewóz spopielonych zwłok może odbywać się dowolnym środkiem lokomocji, jednak w sposób zapewniający ich poszanowanie. Jako że nie znajdują tutaj zastosowania przepisy dotyczące transportu zwłok, taki pojazd nie musi być więc ani oznakowany, ani odpowiednio przygotowany do przewozu urny z prochami.
Czy można samemu przewieźć prochy zmarłego?
Aktualnie obowiązujące przepisy nie odnoszą się bezpośrednio do tego, czy można samemu przewieźć prochy zmarłego, skupiając się raczej na określeniu dopuszczalnego środka transportu. Jednocześnie jednak tego nie zakazują, dlatego też wiele osób decyduje się na ich przewóz we własnym zakresie.
Warto jednak wiedzieć, że niekiedy konieczne jest uzyskanie pozwolenia na przewóz prochów, analogicznie jak do zwłok. Wydaje je państwowy powiatowy inspektor sanitarny właściwy dla miejsca, skąd będzie przywożona urna z prochami. Transport taki musi odbywać się jednak na dystansie większym niż 60 km – przy krótszych zgoda Sanepidu nie jest wymagana.
Transport urny z prochami w Polsce to jedno, co należy jednak zrobić, by sprowadzić je z zagranicy lub wywieźć do innego kraju? Zarówno jedno, jak i drugie rozwiązanie jest możliwe, tyle że wiąże się z dopełnieniem dodatkowych formalności.
Zezwolenie na przewóz urny z zagranicy wymaga złożenia wniosku wraz z przetłumaczonym aktem zgonu i ewentualnie innym dokumentem potwierdzającym, że śmierć nie była spowodowana chorobą zakaźną. Jeśli dokumenty składa osoba inna niż uprawniona do pochowania ciała, konieczne jest jeszcze pełnomocnictwo. Zezwolenie wydaje się niezwłocznie, maksymalnie do 3 dni od daty złożenia wniosku. Należy się o nie zwrócić do państwowego powiatowego inspektora sanitarnego właściwego dla miejsca złożenia szczątków.
Przewóz urny z innego państwa może odbywać się różnymi drogami. Jedną z najpopularniejszych jest droga powietrzna. Decydując się na nią, warto jednak pamiętać, że każde linie lotnicze mogą kierować się nieco innymi przepisami. Transport prochów samolotem wymaga także posiadania kompletnej dokumentacji. Na rynku są również dostępne specjalne urny do transportu.
Czy można przewozić urnę z prochami samodzielnie poza granicami Polski? Chcąc przetransportować szczątki do innego kraju, zawsze należy się liczyć z miejscowymi przepisami. Każde państwo ma bowiem własne regulacje w tej kwestii. Wgląd do nich można uzyskać między innymi w konsulacie, na rządowych portalach i u firm specjalizujących się międzynarodowym transportem zwłok.
Ile kosztuje transport prochów?
Sprowadzenie szczątków z zagranicy wiąże się z koniecznością uiszczenia pewnych opłat. Obejmują one jednak nie tylko sam przewóz prochów samolotem czy karawanem, ale także tłumaczenia i przygotowanie dokumentacji. W tym przypadku wiele zależy od przepisów obowiązujących w danym kraju, sposobu transportu oraz jego dystansu.
Czy można przewozić urnę prywatnym samochodem?
Przepisy dotyczące transportu urny wskazują, że może się on odbywać dowolnym środkiem, a więc także samochodem prywatnym. Należy jednak przy tym pamiętać o poszanowaniu ciała ludzkiego nawet po śmierci. Prochy powinny być przewożone w sposób, który zabezpiecza je przed rozsypaniem, oraz przez osobę do tego uprawnioną – krewnych, wskazanych w testamencie, czy firmy zajmujące się transportem zwłok.
Ile kosztuje przewiezienie urny z prochami?
Koszt przewozu urny z prochami przez profesjonalną firmę zajmującą się transportem zwłok i szczątek ludzkich zawsze jest wyceniany indywidualnie. Wiele przedsiębiorstw pogrzebowych ma własne cenniki określające stawkę za godzinę pracy lub kilometr trasy. Warto jednocześnie pamiętać, że przewiezienie urny z prochami do innego miasta bez zgody sanepidu jest możliwe jedynie na dystansie poniżej 60 km – nawet jeśli ma się tego podjąć wynajęta firma.