Kolumbarium jest jednym z miejsc, w których według ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych, można złożyć urnę z prochami. Czym taka forma pochówku różni się od złożenia ciała w tradycyjnym grobie? Jak wygląda kolumbarium i w jakim przypadku można z niego skorzystać? Poznaj najważniejsze informacje.
Co to znaczy słowo kolumbarium?
Kolumbarium jest specjalnie zaprojektowaną budowlą cmentarną, którą wykorzystuje się do przechowywania urn z prochami zmarłych. Może mieć różne kształty, jednak często przypomina długą ścianę lub słup z niewielkimi niszami urnowymi zasłanianymi pamiątkowymi płytami. Ze względu na to, jaki charakter ma kolumbarium, co to jest i co go wyróżnia, zazwyczaj nie ma charakteru obiektu zamkniętego.
Do czego nawiązuje kolumbarium?
Skąd nazwa kolumbarium? Pochodzi ona od łacińskiego słowa columba, co oznaczało gołębia. Początkowo mianem tym określano gołębniki, jednak ze względu na strukturalne podobieństwo (liczne małe wnęki), zaczęto używać go także do oznaczania budowli służących przechowywaniu urn z prochami zmarłych. Co ciekawe, pierwsze obiekty tego typu były stosowane już w starożytnym Rzymie. Te jednak, prócz ścian z wnękami na prochy zmarłych, miały jeszcze część podziemną z niszami grzebalnymi.
Ile urn mieści się w kolumbarium?
Wiedząc już, co to jest kolumbarium, pora bliżej przyjrzeć się jego konstrukcji i zastosowaniu. Budowle tego typu mogą mieścić od kilku do nawet kilku tysięcy urn z prochami. Chociaż jeszcze niedawno stawiano je głównie w dużych miastach, na cmentarzach komunalnych, obecnie coraz częściej pojawiają się również na nekropoliach o charakterze wyznaniowym. Co więcej, ze względu na stosunek pojemności do ilości zajmowanego miejsca, stanowią doskonałą alternatywę dla tradycyjnych grobów. Szczególnie dobrze jest to widoczne w miastach, gdzie bardzo szybko kurczy się liczba działek możliwych do zagospodarowania pod cmentarz z kolumbarium. Co to znaczy w praktyce? Ze względu na duże zapotrzebowanie na miejsca grzebalne, wkrótce może pojawić się problem z ich dostępnością.
Co przypomina kolumbarium? Jeszcze do niedawna budowle te były stawiane w kształcie wydłużonego prostopadłościanu ze znaczną liczbą rzędów i kolumn. Obecnie projektuje się je w bardziej nietypowych kształtach, na przykład słupa na planie kwadratu, sześcianu lub prostokąta z niszami z każdej strony. Ciekawie prezentują się także kolumbaria wykorzystujące ściany zaokrąglone lub w ogóle przybierające kształt okręgu.
Jak wygląda pochówek w kolumbarium?
Pochówek w kolumbarium polega na złożeniu urny z prochami w jednej z nisz urnowych. Mogą mu towarzyszyć uroczystości religijne lub świeckie, podobnie jak to mam miejsce przy tradycyjnym pogrzebie z trumną. Co więcej, ze względu na charakter kolumbarium, co to i gdzie się je buduje, w ceremonii ostatniego pożegnania często mogą uczestniczyć wszyscy zainteresowani. Po złożeniu szczątków w niszy zasłania się ją tablicą pamiątkową zawierającą takie dane jak imię i nazwisko zmarłego, a także data urodzenia oraz śmierci.
Czy można wykupić miejsce w kolumbarium?
O tym, czy można wykupić miejsce dla siebie w kolumbarium jeszcze za życia, decyduje zarządca cmentarza, na którym znajduje się budowla. Zazwyczaj jednak jest to możliwe i podlega takim samym zasadom jak rezerwacja miejsca pod grób ziemny. W zależności od wewnętrznego regulaminu jednak zgodnie z przepisami państwowymi niszę wykupuje się na okres minimum 20 lat. Często jest on jednak o wiele dłuższy – niektóre cmentarze oferują wnęki urnowe na 30, 50, a nawet 100 lat.
Co jeszcze warto wiedzieć? Cena miejsca w kolumbarium jest często porównywalna lub niższa w stosunku do tradycyjnego grobu murowanego. Ponadto w wielu przypadkach kwiatów ani zniczy nie można kłaść bezpośrednio przy płycie pamiątkowej, za którą skrywa się urna. Wiele budowli tego typu ma jednak wyznaczone specjalne miejsce, gdzie należy je składać.
Co na pogrzeb w kolumbarium?
Nic nie stoi na przeszkodzie, by na pogrzeb ze złożeniem urny w kolumbarium przynosić kwiaty. Takie pochówki są organizowane zazwyczaj przez doświadczone firmy, które wiedzą, gdzie należy je złożyć, by nie utrudniały innym osobom odwiedzania swoich zmarłych. Mając na uwadze, co to kolumbarium, lepiej jest jednak zrezygnować z dużych bukietów czy tradycyjnych wieńców.