Zazwyczaj miejsce na urnę na cmentarzu, podobnie jak na grób, można zarezerwować jeszcze za życia. Stanowi to spore ułatwienie i nie tylko pozwoli na odciążenie bliskich po śmierci, ale także będzie stanowiło jasny przekaz co do oczekiwanej formy pochówku. Pora odpowiedzieć na pytanie, ile kosztuje miejsce na cmentarzu na urnę i kiedy można go wykupić.
Ile kosztuje miejsce na cmentarzu po kremacji?
Ze względu na przepisy obowiązujące w Polsce, jedyną lokalizacją, w której można złożyć prochy, jest cmentarz. Miejsce na urny lub ziemne groby urnowe spotyka się więc coraz częściej, i to nie tylko w dużych miastach, gdzie ilość ziemi z przeznaczeniem na nekropolie szybko się kurczy.
Ile się płaci za miejsce na cmentarzu? Tutaj nie ma jednego uniwersalnego cennika – każdy zarządca cmentarza może bowiem ustanawiać własne zasady w zakresie opłat, maksymalnych wymiarów grobów, czy ich rodzajów. To samo dotyczy możliwości rezerwowania z wyprzedzeniem gruntu pod grób – w niektórych miejscowościach będzie to dopuszczalne, w innych znów jedynie przy spełnieniu określonych warunków albo wcale. Rezerwując miejsce na cmentarzu na urny za życia, opłaty mogą być naliczane na rozmaite sposoby. Często jednak uiszcza się je na podobnych zasadach jak przy opłacaniu grobu bliskiej, dopiero co zmarłej osoby.
Aby dowiedzieć się, ile kosztuje miejsce na urnę na cmentarzu i na jakich warunkach można je zarezerwować, najlepiej jest zwrócić się bezpośrednio do zarządcy danej nekropolii. Zazwyczaj jest to zarząd cmentarzy komunalnych lub proboszcz parafii, do której należy dany teren. Co ciekawe, nawet jeśli cmentarze leżą w obrębie jednego miasta, ale mają innych zarządców, obowiązujące na nich przepisy mogą się znacznie różnić.
Ile kosztuje miejsce na cmentarzu na urnę?
Koszt miejsca na urnę na cmentarzu zależy między innymi od wielkości i rodzaju grobu, możliwości dochowywania kolejnych osób zmarłych, czy wreszcie obowiązującego cennika. Zazwyczaj prochy można pochować na kilka sposobów:
- grób ziemny jednomiejscowy – w takim przypadku urna składana jest bezpośrednio w ziemi na głębokości minimum 0,7 m. Jeśli miejsce to jest przeznaczone na pochówek urnowy, grób nie może być mniejszy niż 0,5 x 0,5 m.
- grób murowany urnowy – groby urnowe stanowią pewny rodzaj pomieszczenia z murowanymi lub betonowymi ścianami. Są o wiele trwalsze niż groby ziemne, jednak zazwyczaj także nieco więcej kosztują.
- grób murowany wielournowy – jak sama nazwa wskazuje, pozwala na złożenie większej liczby urn w jednym miejscu. Według przepisów takie miejsce na prochy na cmentarzu nie może przekraczać wymiarów grobu murowanego pojedynczego.
- nisza urnowa w kolumbarium – miejscem na urnę na cmentarzu może być także kolumbarium. Jest to specjalny rodzaj budowli z wnękami, w których można złożyć naczynie z prochami zmarłej osoby. Atutem rezerwacji niszy urnowej są niskie koszty utrzymania i zazwyczaj dłuższy okres zagwarantowania nietykalności.
Analizując to, ile kosztuje miejsce na urnę na cmentarzu, warto przyjrzeć się także zaletom, jakie mają poszczególne rozwiązania. Groby ziemne urnowe są zazwyczaj jedną z korzystniejszych finansowo alternatyw. Koszt rezerwacji gruntu pod taki na 20 lat może wynosić już od kilkuset złotych. Nieco droższe są groby murowane, zwłaszcza wielournowe. Ich założenie wiąże się bowiem z rezerwacją określonej powierzchni. Jak natomiast cenowo prezentuje się miejsce na cmentarzu na urnę w kolumbarium? Nisze urnowe kosztują od 2-3 tysięcy złotych w górę. Często dodatkową opłatę ponosi się w przypadku chęci zamontowania tablicy pamiątkowej.
Na ile lat opłaca się miejsce na cmentarzu?
To, na ile lat opłaca się miejsce na cmentarzu, częściowo wynika z ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych z 31 stycznia 1959 r. Według niej każdy grób, czy to ziemny, czy urnowy, pozostaje nienaruszalny przez 20 lat od ostatniego pochówku, a także przez kolejne 20 lat, jeśli zostanie uiszczona stosowana opłata. Niektóre nekropolie jednak od razu dają możliwość, aby opłacić miejsce na cmentarzu na dłuższy okres, np. 50 lub nawet 100 lat.