Nagrobki urnowe są alternatywą dla tradycyjnych, pełnowymiarowych grobów. Nie tylko zajmują o wiele mniej miejsca, co jest korzystne ze względu na ograniczoną powierzchnię cmentarzy, ale także są tańsze i łatwiejsze w utrzymaniu. Jak wygląda grób urnowy murowany, a jak ziemny? Czy można postawić na nim tradycyjny pomnik? Odpowiadamy na najważniejsze pytania.
Co to jest grób urnowy?
Grób urnowy jest rodzajem grobu w ziemi przeznaczonego do pochówku urny z prochami osoby zmarłej. W Polsce zazwyczaj można mieć do czynienia z kilkoma rodzajami takich miejsc grzebalnych:
- grób urnowy ziemny – urnę składa się w małym wykopie wykonanym bezpośrednio w ziemi, który następnie się zasypuje. Taki rodzaj grobu urnowego jest dość tani, jednak nie powinny się na niego decydować osoby, które chcą, by naczynie z prochami było trwale zabezpieczone.
- grób urnowy murowany – od grobu ziemnego różni się tym, że jego ściany są wykonane z cegły lub betonu, co czyni go trwalszym i bardziej odpornym na uszkodzenia. Ma on więc charakter wnęki w ziemi, która skutecznie chroni urnę przed szkodliwymi czynnikami. Grób urnowy murowany wiąże się jednak z wyższymi kosztami.
- grób wielournowy – na niektórych cmentarzach istnieje możliwość dochowania kolejnej urny z prochami. Taki grób urnowy murowany rodzinny stanowi doskonałą alternatywę dla trakcyjnych grobowców, a przy tym jest o wiele tańszy w utrzymaniu.
Jak się nazywa grób na urny?
Grób na urny nosi nazwę grób urnowy. Jest to jeden z dwóch dopuszczalnych w Polsce rodzajów pochówku urny. Drugi stanowi złożenie urny w kolumbarium, czyli specjalnej nadziemnej budowli z niszami urnowymi. Najczęściej mają one formę długich na kilkanaście lub kilkadziesiąt metrów ścian z kilkoma rzędami wnęk. Każda z nich jest znów trwale zabezpieczona tablicą pamiątkową.
Ile kosztuje grób urnowy?
O tym, ile kosztuje grób urnowy, decyduje zarządca danej nekropolii. Zazwyczaj jednak miejsce grzebalne tego typu jest nawet kilkukrotnie tańsze niż standardowy grób ziemny. Szacując koszty, warto pamiętać, że na finalny koszt mogą wpływać takie czynniki jak rodzaj oraz wymiary. Do ceny rezerwacji należy jeszcze doliczyć pomnik. Na grób urnowy, analogicznie jak trumienny, można bowiem postawić nagrobek.
Jaki grób na urnę?
Jeśli chodzi o grób urnowy, wymiary określa rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 7 marca 2008 r. w sprawie wymagań, jakie muszą spełniać cmentarze, groby i inne miejsca pochówku zwłok i szczątków. Według niego grób z przeznaczeniem na urnę może mieć minimalnie 0,5 m metra szerokości na 0,5 metra długości na 0,7 metra głębokości. Z kolei grób urnowy murowany rodzinny nie powinien przekraczać wymiarami pojedynczego grobu trumiennego tego samego typu.
Warto także pamiętać, że na grobie z urną można postawić pomnik. Nagrobki urnowe pod wieloma względami przypominają tradycyjne, jednak mają o wiele mniejszą powierzchnię. Dla upamiętnienia zmarłego zazwyczaj umieszcza się na nich jego dane oraz daty narodzin i śmierci. Często, zwłaszcza w przypadku pochówków religijnych, nagrobki urnowe zawierają również symbole religijne. Tym najważniejszym jest krzyż będący symbolem śmierci Jezusa i obietnicą zmartwychwstania.
Rodzina zmarłego może zdecydować się również na płytę pamiątkową. Płyta na grób urnowy pozwala na godne upamiętnienie zmarłego i jednocześnie, ze względu na minimalistyczną formę, często jest o wiele tańsza.
Co więcej, zarówno płyty, jak i nagrobki na grób urnowy mogą być wykonane z różnych rodzajów materiałów. W ich przypadku najczęściej sięga się po kamień – marmur, granit lub piaskowiec. Największą trwałością odznaczają się pomniku z granitu. Surowiec ten występuje w różnych kolorach, co pozwala na tworzenie projektów uwzględniających indywidualne potrzeby rodziny zmarłego. Podobne możliwości oferuje również marmur, który można spotkać w odcieniach od białego, poprzez szarości, aż po czernie. Pewną alternatywą stanowią także nagrobki urnowe kompozytowe. Syntetyczne pochodzenie tego materiału sprawia, że jest on wyjątkowo trwały i niepodatny na wpływ warunków atmosferycznych. Jednocześnie jest o wiele tańszy niż surowce naturalne.