Organizacja pogrzebu z kremacją może stanowić pewne wyzwanie, jednak uwzględniając kilka aspektów, można ją sobie znacznie ułatwić. O czym należy pamiętać i jak wygląda organizacja pogrzebu krok po kroku? Przygotowaliśmy krótki przewodnik, który odpowiada na najważniejsze pytania.
Od czego zacząć organizację pogrzebu?
Organizacja pogrzebu – z kremacją lub bez – przebiega podobnie, choć w przypadku spopielania ciała trzeba podjąć nieco inne decyzje. Pierwszym krokiem, jakim należy podjąć po śmierci bliskiej osoby, jest uzyskanie karty zgonu i zarejestrowanie tego faktu w Urzędzie Stanu Cywilnego. Dopiero z aktem zgonu można przystąpić do dopełniania formalności z zakładem pogrzebowym i organizacji pogrzebu.
Jak zorganizować pogrzeb krok po kroku?
Najważniejszą rzeczą, o jakiej należy pamiętać, jest fakt, że ze względu na szacunek dla bliskiego ceremonia pogrzebu powinna odpowiadać jego ostatniej woli. Ma to szczególne znaczenie w przypadku organizacji pogrzebu z kremacją. Taka forma pochówku może bowiem wciąż budzić wiele kontrowersji.
Jak zorganizować pogrzeb?
Wybór zakładu pogrzebowego
Przygotowując się do organizacji pogrzebu, warto zwrócić się do godnego zaufania zakładu pogrzebowego, który ma doświadczenie w organizacji kremacji lub sam je przeprowadza. To duże wsparcie dla osób przeżywających stratę i próbujących pogodzić się ze śmiercią bliskiego. Profesjonalna firma jeszcze przed pochówkiem powinna przedstawić wszystkie możliwości względem ostatniego pożegnania i związane z tym wyliczenia, dzięki czemu rodzina będzie miała klarowność co do ponoszonych kosztów.
Dopełnienie formalności i wybór miejsca pochówku
Kremacja wymaga przygotowania i podpisania dokumentów, które potwierdzą wolę spopielenia ciała bliskiej osoby. Zgoda na kremację może obejmować podanie takich danych jak imię i nazwisko osoby zmarłej, daty i miejsca zgonu, informacji na temat wydającego zgodę oraz stopnia pokrewieństwa z chowanym. Często potrzebne jest także określenie miejsca, w którym spoczną szczątki. Według polskiego prawa te bezwzględnie muszą zostać złożone na cmentarzu w grobie lub kolumbarium albo innym przeznaczonym do tego miejscu.
Wybór trumny kremacyjnej i urny
Organizacja pogrzebu z kremacją wiąże się także z wyborem trumny kremacyjnej i urny, w której ostatecznie złożone zostaną prochy. Trumna kremacyjna powinna być wykonana z naturalnych materiałów, bezpiecznych dla środowiska podczas spalania. Najczęstszym wyborem są tutaj modele wykonane z tektury, nielakierowanego drewna, rzadziej wikliny.
Z kolei wygląd i rodzaj urny zależy przede wszystkim od preferencji estetycznych oraz miejsca przechowywania prochów. Naczynia tego typu mogą mieć różne kształty i być wykonane z rozmaitych materiałów. Ze względu na wysoką trwałość szczególnie popularnym wyborem są urny drewniane, kompozytowe lub kamienne. Wiele osób decyduje się również na naczynia z metalu – mosiądzu, brązu lub stali nierdzewnej.
Zaplanowanie ceremonii
Jak w dalszych krokach wygląda organizacja pogrzebu? Poradnik, który przygotowaliśmy, zaleca ustalenie charakteru, jaki ma mieć ceremonia oraz określenie jej miejsca. W przypadku pochówków świeckich zazwyczaj jest to sala pożegnań w domu pogrzebowym lub krematorium, natomiast przy pogrzebach religijnych – świątynia parafialna lub kaplica na cmentarzu. Termin ceremonii często znów ustalany jest wspólnie z krematorium lub zarządcą nekropolii.
Powiadomienie rodziny i przyjaciół zmarłego
Organizacja pogrzebu wiąże się także z powiadomieniem dalszej rodziny, przyjaciół oraz znajomych osoby zmarłej. Można to zrobić na wiele sposobów, na przykład udostępniając informację w mediach społecznościowych czy za pośrednictwem nekrologu w gazecie. Jednocześnie warto pamiętać, że rodzina i inne bliskie osoby powinny zostać powiadomione osobiście lub telefonicznie.
Przygotowanie do pożegnania i kremacji
Wiele rodzin decyduje się na ostatnie pożegnanie jeszcze przed kremacją. Zaprasza się na nie przede wszystkim najbliższych zmarłemu. Zgodnie z życzeniem rodziny udział w nim może wziąć również duchowny lub mistrz ceremonii, który przeprowadzi przez nią uczestników spotkania.
Warto przy tym pamiętać, że organizacja pogrzebu i udział w nim jest często ostatnią rzeczą, jaką można zrobić dla zmarłego. Z tego też względu powinno zadbać się o oprawę godną jego pamięci.
Pogrzeb urny
W przypadku pogrzebów wyznaniowych przed złożeniem urny w grobie lub kolumbarium odbywa się jeszcze specjalne nabożeństwo pogrzebowe. Następnie urna z prochami w asyście księdza jest odprowadzana na miejsce wiecznego spoczynku, podobnie jak ma to miejsce przy pochówku z trumną. Tam znów są odprawiane pozostałe obrzędy. W przypadku pogrzebu świeckiego pochowaniu urny nie towarzyszą symbole ani gesty religijne i może odbyć się ono praktycznie w dowolny sposób, w zależności od życzeń rodziny.
Jaka jest procedura pogrzebu?
Zastanawiając się nad tym, jak zorganizować pochówek, warto przyjrzeć się całej procedurze, która go dotyczy. Przede wszystkim należy dopełnić kwestii formalnych w urzędach oraz dokonać ustaleń z zakładem pogrzebowym, krematorium i zarządcą cmentarza. W przypadku konieczności sprowadzenia ciała, konieczne jest także ustalenie transportu. Dodatkowo warto zadbać o odpowiednią oprawę ceremonii, a więc kwiaty, muzykę i asystę.