Pochówek urny jest czynnością, do której zobowiązuje polskie prawo, jednocześnie jednoznacznie wskazując, gdzie i jak można złożyć prochy. Które przepisy dotyczą osób decydujących się na kremację bliskiej osoby? Jakie rodzaje pochówku są wówczas dopuszczalne? Zobacz, co warto wiedzieć na ten temat.
Czym się różni pogrzeb od pochówku?
Jeśli chodzi o pochówek, definicja wskazuje, że jest to akt złożenia ciała lub prochów w grobie, w wyznaczonym do tego miejscu, a więc na cmentarzu komunalnym lub wyznaniowym. Natomiast pogrzeb to wszystkie obrzędy, które towarzyszą ostatniemu pożegnaniu. Taka uroczystość może mieć charakter świecki lub religijny w zależności od woli zmarłego, lub jego rodziny. Co równie istotne, teoretycznie istnieje możliwość pochówku bez pogrzebu, jednak nawet taka okrojona forma złożenia ciała lub prochów w grobie ma pewne cechy ceremonii pogrzebowej.
Jakie są rodzaje pochówku?
Rodzaje pochówków wyznacza się przede wszystkim ze względu na miejsce złożenia ciała lub prochów zmarłego. Te znów powinno się umieścić w grobie ziemnym, murowanym lub katakumbach. Pochówek urny możliwy jest także w kolumbariach, czyli specjalnych budowlach pełniących funkcję zbiorowego grobowca. Według polskiego prawa mogą się one znajdować wyłącznie na cmentarzach.
Jak jednak pochówek po kremacji wygląda w praktyce? Jakie możliwości ma najbliższa rodzina zmarłego?
- dochowanie do istniejącego grobu ziemnego lub grobowca – to rozwiązanie jest stosowane, o ile dysponend grobu wyrazi na to zgodę i zostanie wniesiona odpowiednia opłata do zarządcy cmentarza. Taki pochówek urny jest bardzo korzystny z co najmniej 2 względów: coraz mniejszej dostępności miejsc grzebalnych oraz niższych opłat cmentarnych.
- złożenie w grobie urnowym – wiele cmentarzy, zwłaszcza w dużych miastach, gdzie zaczyna brakować terenów wyznaczonych na takie potrzeby, coraz częściej wyznacza oddzielne groby urnowe. Tym, co je wyróżnia, jest przede wszystkim mniejsza powierzchnia – taki grób ma zazwyczaj formę kwadratu o boku, którego długość nie przekracza 1 m. Na niektórych cmentarzach dostępne są także groby urnowe rodzinne dwumiejscowe lub czteromiejscowe.
- złożenie urny w kolumbarium – spośród wszystkich rodzajów pochówku, ten jest zarezerwowany wyłącznie dla urn. Kolumbarium to specjalna budowla, często o kształcie prostopadłościanu, która na pierwszy rzut oka może przypominać ścianę z wyznaczonymi niszami. Zazwyczaj każda z nich po złożeniu urny jest zasłaniana tablicą z danymi zmarłej osoby, analogicznie jak ma to miejsce przy złożeniu ciała w grobie ziemnym.
Jaki pochówek jest tańszy?
Ze względu na swoją specyfikę każdy rodzaj pochówku wiąże się z innymi kosztami. Zazwyczaj najtańszą opcją są groby urnowe, które kosztują często poniżej 1000 zł i gwarantują prawo nienaruszalności przez 20 lat. Jednak warto pamiętać, że każdy zarządca cmentarza może samodzielnie ustalać opłaty i z tego względu ich wysokość pomiędzy poszczególnymi miastami będzie się różnić.
Jak pod względem kosztów wyglądają inne sposoby pochówku? Przekształcenie grobu jednoosobowego w wieloosobowy, a więc dochowanie urny lub trumny, wiąże się z wydatkami rzędu kilku tysięcy, z kolei złożenie urny w niszy urnowej w kolumbarium kosztuje średnio od 3000 tysięcy złotych wzwyż.
Jak można pochować zwłoki?
Sposoby pochówku w Polsce przewidują jedynie złożenie ciała lub prochów zmarłego na cmentarzu. Aktowi temu zwyczajowo towarzyszy uroczystość o wymiarze religijnym lub świeckim. Pogrzeby mogą znów być prowadzone w różnych obrządkach, w zależności od przynależności wyznaniowej osoby zmarłej lub jego rodziny. Co równie istotne, cmentarz komunalny, w odróżnieniu od wyznaniowego, pozwala na grzebanie zmarłych należących do różnych religii.
Niezależnie od możliwych rodzajów pochówku każdemu człowiekowi należy się szacunek i godne traktowanie, również po śmierci. Warto o tym pamiętać, przygotowując uroczystość pogrzebową oraz wybierając miejsce złożenia ciała. To często bowiem ostatnia rzecz, jaką można zrobić dla bliskiej sobie, zmarłej osoby.