Współczesny piec do kremacji ma niewiele wspólnego ze swoim XIX-wiecznym pierwowzorem. Chociaż wciąż pełni te same funkcje – pozwala na spopielanie ciała w kontrolowanych warunkach – jest o wiele bardziej ekologiczny, zarówno pod względem spalanego paliwa, jak i emitowanych zanieczyszczeń. Poznaj bliżej to zagadnienie.
Czym się pali w krematorium?
Nowoczesne piece kremacyjne do spalania zwłok nie wykorzystają paliw stałych, a więc węgla czy drewna. Większość urządzeń tego typu posiada palniki gazowe i w zależności od rozwiązania wybranego przez inwestora jest zasilane gazem ziemnym dostarczanym z sieci lub gazem płynnym LPG. Wybór konkretnego paliwa może być znów podyktowany różnymi czynnikami, w tym dostępnością infrastruktury gazowej w danym rejonie, sposobem pracy pieca kremacyjnego czy ceną surowców.
Piec do kremacji zwłok może działać również na olej opałowy. Coraz częściej się jednak odchodzi od tego rodzaju paliwa, jako że jego spalanie wiąże się z emitowaniem większej ilości zanieczyszczeń, wyższymi kosztami zakupu oraz bardziej kłopotliwym utrzymaniem pieca. W niektórych częściach świat, na przykład w Indiach i pojedynczych krematoriach w Europie, piec do krematorium nie tylko zasila się, ale i opala energią elektryczną. Takie rozwiązanie jest jednak bardzo kosztochłonne i nie stosuje się go w Polsce.
Przeczytaj też: Czy kremacja jest ekologiczna?
Jak działa piec do kremacji zwłok?
Współcześnie piec do kremacji sterowany jest za pomocą komputera, co pozwala na stałe kontrolowanie panujących w nim warunków. Stosowane rozwiązania konstrukcyjne sprawiają znów, że spopielanie ciała odbywa się bez wytwarzania dymu, zapachu czy emisji szkodliwych substancji. Jest to możliwe dzięki temu, że spaliny generowane przez piec kremacyjny podczas całego procesu są zatrzymywane i dopalane do momentu całkowitego spalenia.
Warto również wiedzieć, co różni piec kremacyjny a piec krematoryjny. Pierwszy z nich znajduje zastosowanie we współczesnych krematoriach i pozwala na spopielanie tylko jednego ciała na raz. Natomiast piece krematoryjne umożliwiają przeprowadzanie procesu kremacji wielu osób jednocześnie. Nazwy tej używa się więc przede wszystkim na określenie urządzeń stosowanych przez Nazistów w okresie II wojny światowej.
Jak dokładnie, od strony technicznej, wygląda proces spopielania ciała w piecu do kremacji?
Zobacz też: Przygotowanie do kremacji
Umieszczenie ciała w piecu kremacyjnym
Ciało złożone w trumnie lub ewentualnie owinięte całunem umieszcza się w piecu do kremacji za pomocą specjalnie zaprojektowanego urządzenia wprowadzającego złożonego między innymi z szyn. Aby ograniczyć ryzyko zanieczyszczenia środowiska, trumna kremacyjna nie może być lakierowana ani zawierać elementów z metalu lub innych surowców nieulegających spalaniu. Samo ciało zmarłego powinno być znów ubrane w odzież z naturalnych materiałów.
Zobacz:
Spalanie
Ciało spopiela się w temperaturze 900 – 1100°C, a cały proces trwa od 45 minut do 3 godzin. Jego długość zależy między innymi od technologii zastosowanych w piecu kremacyjnym oraz budowy ciała zmarłego. Początkowo do urządzenia dostarcza się mniejszą ilość tlenu, co wynika z faktu, że najpierw spaleniu ulegają elementy, które w znaczący sposób podnoszą temperaturze w komorze kremacyjnej, a więc trumna, odzież i tkanki miękkie. Najdłużej spalają się kości. Te znów mają niską wartość opałową, co też wymaga nieco większej ilości tlenu.
Pulweryzacja prochów
Po kremacji w piecu kremacyjnym pozostają prochy, które mają niejednorodny charakter. Znajdują się w nich między innymi większe kawałki kości oraz elementy metalowe, które nie uległy spaleniu – te się separuje przed zmieleniem za pomocą specjalnych magnesów.
Jako że prochy bezpośrednio po kremacji mogą mieć temperaturę nawet ok 500°C, przed pulweryzacją są częściowo chłodzone. Samo mielenie szczątek trwa znów ok. 3 – 5 minut, a w jego efekcie powstaje 3 – 4 litry prochów, które wyglądają jak pył i mają jasnoszary kolor. Te umieszcza się w urnie.
Ile jest stopni w piecu do kremacji?
Jeśli chodzi o standardowy piec kremacyjny, temperatura w głównej komorze nie jest stała i zależy między innymi od etapu spopielania zwłok czy zastosowanych rozwiązań konstrukcyjnych. Zazwyczaj waha się pomiędzy 900 a 1100°C, co jest wystarczające, by spalić zarówno ciało (włączając w to kości), jak i pozostałości gazów oraz dymu powstających podczas tego procesu.