Przygotowanie do kremacji, podobnie jak sam jej proces, mogą być trudnym przeżyciem dla bliskich zmarłego, którzy często nie wiedzą czego się spodziewać po czekających ich procedurach. Pomocne może być jednak dowiedzenie się, jak przebiegają poszczególne etapy przygotowania ciała oraz sama ceremonia kremacyjna. Przewodnik, który przygotowaliśmy, przedstawia „techniczne” aspekty kremacji.
Jak przebiega proces kremacji?
Zgodnie z wolą zmarłego lub jego najbliższej rodziny, zwłoki mogą zostać pochowane w grobie ziemnym lub spopielone i złożone w urnie na cmentarzu. W przypadku procesu kremacji należy dopełnić określonych formalności, nieco innych niż przy tradycyjnym pogrzebie, a także podjąć decyzje związane z samą ceremonią kremacyjną. Jak wyglądają poszczególne etapy przygotowania do kremacji?
Formalności
Aby proces kremacji mógł zostać przeprowadzony legalnie, konieczne jest dopełnienie formalności związanych ze spopieleniem zwłok. Mogą one różnie wyglądać w zależności od regionu, jednak najczęściej wymagają przedstawienie aktu zgonu lub jego potwierdzonej kserokopii, pisemnej zgody oraz wypełnienia formularza kremacyjnego.
Przygotowanie ciała
Kolejne etapy kremacji obejmują przygotowanie ciała zmarłego. Dokonują tego pracownicy firmy pogrzebowej zgodnie z życzeniami rodziny. Co jednak istotne, w odróżnieniu od tradycyjnego pochówku, osoba ta nie może mieć na sobie biżuterii, zegarka, ani innych przedmiotów, które nie ulegną spaleniu. Zmarły musi być także ubrany w odzież wykonaną z naturalnych materiałów – bawełny, lnu, satyny, jedwabiu, czy czystej wełny. Ubrania z domieszką włókien sztucznych podczas spalania mogłyby uwalniać bowiem niebezpieczne substancje. Rodzina może zdecydować się też na owinięcie ciała całunem zamiast zakładania odzieży.
Przygotowanie do kremacji wymaga też od bliskich zmarłego wyboru trumny kremacyjne. Te wykonuje się z nielakierowanego drewna lub kartonu. Co charakterystyczne, z reguły są one pozbawione zdobień. Nie mogą też mieć okuć metalowych ani innych odpornych na ogień elementów. Na trumnie bezpośrednio przed procesem kremacji można złożyć natomiast pojedyncze kwiaty.
Pożegnanie
Jak wygląda pożegnanie w krematorium? Wśród tego, co musisz wiedzieć o kremacji, jest pożegnanie. Wiele krematoriów dysponuje salą, gdzie rodzina może po raz ostatni pożegnać się z ukochaną osobą. Samo pożegnanie przebiega podobnie jak w przypadku tradycyjnego pogrzebu z trumną. Natomiast późniejsze spopielanie ciała może odbywać się w obecności rodziny lub, jeśli taka jest jej wola, bez świadków. Jeżeli właściwa ceremonia pogrzebowa odbędzie się na cmentarzu z urną, proponujemy ciche, rodzinne pożegnanie Zmarłego w trumnie. Odbywa się ono w naszej kaplicy, obok chłodni przy ul. Opolskiej
Spopielania ciała
Jak wygląda sama kremacja, krok po kroku? Najpierw pracownik krematorium nagrzewa piec do określonej temperatury, na ogół jest to 800-1200°C. Następnie, gdy będzie on już wystarczająco gorący, umieszcza w nim trumnę z ciałem zmarłego. Cały proces kremacji trwa od jednej do kilku godzin, po czym szczątki są studzone i trafiają do kremulatora, gdzie są dodatkowo rozdrabniane. W takiej postaci składa się je w worku i w urnie, która zostaje hermetycznie zamknięta. Nie można jej więc ponownie otworzyć.
Wybór urny zależy przede wszystkim od preferencji rodziny. Tutaj nie ma już takich ograniczeń jak przy trumnie kremacyjnej, więc można zdecydować się na jedno z wielu dostępnych rozwiązań. Urny mogą być wykonane między innymi z drewna, metalu, kamienia lub kompozytu, czy ceramiki. Równie ciekawą opcją są modele z węgla, szkła lub innych nietypowych materiałów. Wybór dotyczy także kształtu, koloru oraz wielkości.
Złożenie urny na cmentarzu
Niezależnie od tego, jak przebiega kremacja i gdzie jest przeprowadzana, prawo polskie wymaga, by prochy w urnie zostały złożone na cmentarzu. Należy je pochować w grobie ziemnym lub umieścić w kolumbarium, natomiast nie ma możliwości ich rozsypania, czy trzymania w domu, jak jest to dopuszczalne w innych krajach. Co więcej, jeśli zmarły był osobą wierzącą, po kremacji może mieć wyprawiony pogrzeb zgodny ze swoją religią – o ile oczywiście dopuszcza ona kremację jako taką. Wówczas postępowanie jest podobne jak przy chowaniu ciała.
Jeśli przygotowujesz się do organizacji ceremonii kremacyjnej, w Kremacja Wrocław znajdziesz potrzebne wsparcie. Nie tylko pomożemy w dopełnieniu formalności i przygotowaniu ciała do spopielenia, ale także zapewnimy godną oprawę kremacji i pogrzebu. Przeprowadzimy Cię także przez poszczególne etapy i zaznajomimy z tym, jak przebiega kremacja, by cały proces był dla Was jak najłagodniejszy.
Co dzieje się z ciałem podczas kremacji?
Ciało podczas procesu kremacji ulega stopniowemu spopielaniu, tak naprawdę bez udziału płomieni. Pozostałe po jego zakończeniu kości są znów odpowiednio rozdrabniane i razem z prochami trafiają do urny. Co istotne, nie istnieją przeciwwskazania do kremacji. Jednak niektóre religie, na przykład prawosławie, czy islam uważają, że ciało zmarłego powinno zostać złożone bezpośrednio w ziemi.