Mimo rosnącego zainteresowania spopielaniem zwłok, obrzędy pogrzebowe przed kremacją wciąż są mało znane i budzą niepokój osób, które mają uczestniczyć w nich po raz pierwszy. Co warto wiedzieć o ostatnim pożegnaniu z urną? Czy stosuje się tutaj takie same tradycje i rytuały jak w przypadku pochówku trumny?
Jak wygląda pogrzeb w przypadku kremacji?
Obrzędy pogrzebu z urną różnią się w zależności od charakteru ostatniego pożegnania. Ze względu na to, że wiele religii traktuje kremację jako dopuszczalną formę pochówku, możliwe jest zorganizowanie ceremonii zgodnie z wiarą danej osoby. Co więcej, różnice pomiędzy pogrzebem świeckim a wyznaniowym mogą być bardzo duże, zwłaszcza że w przypadku pierwszych z nich nie obowiązuje żaden rytuał dyktowany naukami i tradycją. Istnieją jednak punkty, które łączą wszystkie obrzędy pogrzebowe z pochówkiem urny.
Jak wyglądają obrzędy pogrzebu z urną?
- Zanim nastąpi kremacja zwłok, rodzina zmarłego może zorganizować ostatnie pożegnanie. Wiele firm pogrzebowych i krematoriów dysponuje nawet specjalnymi, kameralnymi salami, gdzie najbliżsi i zaproszeni goście mogą po raz ostatni oddać hołd pamięci żegnanej osoby. Przebieg ceremonii w dużej mierze zależy od samej rodziny. W przypadku pożegnań świeckich obrzędy pogrzebu są pozbawione symboli religijnych i mogą przybierać różne formy. Często towarzyszą im pokazy multimedialne, wspólne wspominanie zmarłego oraz przemówienia. Taką uroczystość może poprowadzić ktoś z rodziny lub mistrz ceremonii.
- Kremacja może odbywać się w obecności rodziny lub wyłącznie pracowników krematorium. Po trwającym do kilku godzin procesie spopielania zwłok, szczątki są dodatkowo rozdrabniane i przekazywane rodzinie. Znajdują się w szczelnie zamkniętej urnie.
- Następnie odbywa się obrzęd pogrzebu z urną. Prochy są składane w grobie lub kolumbarium na cmentarzu. Może temu towarzyszyć uroczystość lub nabożeństwo. W przypadku pochówków katolickich zazwyczaj wcześniej odprawiana jest msza żałobna. Chociaż Kościół katolicki zaleca odprawienie nabożeństwa nad trumną z ciałem, coraz więcej osób decyduje się na zorganizowanie go razem z pochówkiem.
Czy przy kremacji jest ksiądz?
Obrzędy pogrzebowe przed kremacją w dużej mierze zależą od potrzeb danej rodziny i praktykowanych przez nią tradycji religijnych. W przypadku osób wyznania katolickiego ksiądz może być obecny podczas spopielania zwłok, jednak leży to jedynie w gestii najbliższych żegnanej osoby. Zazwyczaj obrzęd pogrzebu z pochówkiem urny uwzględnia nabożeństwo żałobne nad trumną lub już po kremacji, które często odbywa się w cmentarnej kaplicy lub kościele parafialnym zmarłego.
Jaka modlitwa przed kremacją?
Jako że kremacja w rozumieniu Kościoła katolickiego to jeszcze nie pogrzeb, obrzędy, a więc i modlitwy, nie mają ustalonej formy. Osoby, które chcą się pomodlić, mogą wybrać więc praktycznie dowolną jej postać. Ceremonii ostatniego pożegnania przed kremacją mogą towarzyszyć między innymi:
- tradycyjne modlitwy: Ojcze nasz, Zdrowaś Mario, Anioł Pański,
- różaniec w intencji zmarłego, szczególnie tajemnice bolesne,
- litanie: Litania do Wszystkich Świętych, Litania do Serca Jezusowego, Litania za zmarłych,
- psalmy – szczególnie psalm 16 „Bóg najwyższym dobrem w życiu i po śmierci”, psalm 23 „Bóg pasterzem i gospodarzem”, psalm 25 „Ufność wśród niebezpieczeństw” oraz psalm 130 „Z otchłani grzechu ku Bożemu miłosierdziu”.
Obrzędy pogrzebowe przed kremacją można uzupełnić również o pieśni za zmarłych. Wśród tych najczęściej wykorzystywanych znajdują się między innymi: „Witaj Królowo Nieba”, „Racz wiekuiste dać odpoczywanie”, „Dobry Jezu a nasz Panie” oraz „Anielski Orszak”.
Warto pamiętać, że chociaż obrzędy pogrzebu z urną mogą się różnić od tradycyjnego pochówku, każdy z nich powinien oddawać cześć pamięci osoby zmarłej. Warto przy tym wiedzieć, że krematoria dokładają wszelkich starań, by zarówno ostatnie pożegnanie, jak i proces spopielenia ciała odbywał się w atmosferze poszanowania zmarłego oraz jego rodziny. Dzięki temu mogą mieć oni pewność, że ich bliski został pochowany w godny sposób.