Śmierć bliskiej osoby często stanowi dużą traumę, nawet jeśli w pewien sposób można się jej spodziewać, bo bliski choruje lub jest w podeszłym wieku. Żałoba, która jej towarzyszy, stanowi znów szczególny okres, który pozwala na powrót do życia i zaakceptowanie nowej rzeczywistości. Jak pogodzić się ze śmiercią bliskiej osoby?
Jak pogodzić się ze śmiercią bliskiej osoby?
Życie po śmierci bliskiej osoby, zwłaszcza na początku, może być naznaczone dużym smutkiem, brakiem poczucia bezpieczeństwa czy niepewnością. Chociaż uczucia te stanowią naturalny element żałoby, z czasem powinny słabnąć, prowadząc do akceptacji straty. Jak przetrwać ten najtrudniejszy moment, gdy umiera bliska osoba, a odczuwanie starty jest wyjątkowo intensywne?
Daj sobie czas i przestrzeń na przeżywanie straty
Śmierć osoby bliskiej potrafi boleć przez bardzo długi czas. Najważniejsze, co można dla siebie wówczas zrobić, jest zaakceptowanie wszystkich emocji, które towarzyszą przeżywaniu straty. W tym okresie często odczuwa się nie tylko smutek, zobojętnienie czy strach przed nową rzeczywistością, ale także gniew, złość, a nawet ulgę – zwłaszcza gdy bliski chorował przed śmiercią. Każda z tych emocji powinna wybrzmieć, nawet jeśli wydaje się „niewłaściwa”.
Warto przy tym wiedzieć, że nie ma uniwersalnego sposobu na powrót do życia po śmierci bliskiej osoby. Żałoba jest procesem indywidualnym, a czas jej trwania i intensywność mogą zależeć od predyspozycji psychicznych oraz stopnia zażyłości ze zmarłym.
Poszukaj wsparcia
Pocieszenie po śmierci bliskiej osoby może dawać między innymi rozmowa z ludźmi, z którymi dzieli się stratę lub którzy rozumieją jej wymiar ze względu na własne doświadczenia. Nie zawsze są to rodzina i przyjaciele – czasami odpowiednie słowa można usłyszeć od obcych, na przykład w grupach wsparcia czy na forach internetowych.
Znajdź sposób na upamiętnienie bliskiego zmarłego
Śmierć bliskiej osoby może być również mniej dotkliwa, gdy znajdzie się sposób na upamiętnienie jej życia i osiągnięć. Niekiedy wystarczają już małe gesty – wspominanie, kultywowanie tradycji zapoczątkowanych przez zmarłego, odwiedzanie wspólnych miejsc – by poczuć się lepiej. W przejściu żałoby pomocne jest także utrwalanie pozytywnych wspomnień będących udziałem całej rodziny.
Ile trwa depresja po śmierci bliskiej osoby?
Nie ma jednej odpowiedzi na to, kiedy życie po śmierci bliskiej osoby wraca do normalności. Każdy może inaczej radzić sobie ze stratą i u jednych żałoba będzie trwała kilka tygodni, u innych znów kilka miesięcy lub lat. Z upływem czasu depresja powinna jednak słabnąć. Jeśli tak się nie dzieje, warto zwrócić się do specjalisty, który pomoże przepracować traumę. Taka niekończąca się żałoba, kiedy człowiek jest w fazie stałej dezorganizacji, nosi miano żałoby patologicznej. Jest ona relatywnie częsta, jednak wymaga bezwzględnej pomocy.
Jak poradzić sobie z bólem po stracie bliskiej osoby?
Chociaż nie ma jednej skutecznej metody na złagodzenie bólu po śmierci bliskiej osoby, można spróbować sobie pomóc w przejściu tego trudnego okresu. Jednym z kluczowych momentów jest organizacja pogrzebu. To często ostatnia rzecz, jaką można zrobić dla uczenia pamięci zmarłego. Dlatego też przyniesienie ulubionych kwiatów, wybranie oprawy muzycznej złożonej z jego ulubionych utworów czy zadbanie o godną oprawę uroczystości mogą przynieść ulgę w cierpieniu. Jednocześnie warto przyjmować słowa pocieszenia. Po śmierci bliskiej osoby może być trudno otworzyć się na innych, jednak często jest to bardzo pomocne i pozwala zmienić punkt widzenia oraz spojrzeć na stratę nieco inaczej.
W przypadku śmierci bliskiej osoby ulgę często przynosi także skupienie się na sobie i budowaniu nowej codzienności. Rutyna oraz angażowanie się w obowiązki sprzyja utrzymania poczucia stabilności. Co istotne, należy być przy tym wyrozumiałym w chwilach słabości – te mogą zdarzać się nawet wówczas, gdy ma się wrażenie pogodzenia ze stratą. Niektórym pomaga również zwrot w kierunku duchowości lub znalezienie nowego hobby, które odciągnie myśli od mających miejsce w życiu zmian.